BDDK İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Süresini 60 Aya Çıkardı

Bu yazıyı paylaşın;

BDDK ihtiyaç kredisi borcu olanlar için bir düzenleme yaptı ve yapılan değişiklik resmi gazetede yayımlandı. Yapılan düzenlemeye göre ihtiyaç kredisi olanlar 60 aya kadar kredi yapılandırma işlemi yapabilecek. Peki ihtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? kimler faydalanabilir?

Bankaların kredi işlemlerine dair BDDK tarafından yapılan ihtiyaç kredisi yapılandırma düzenlemesi 10 Şubat 2019 tarihi itibari ile resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni düzenleme ile ihtiyaç kredisi kullanan ve krediyi geri ödemede zorluk yaşayanlar, güncel faiz oranlarına göre tüketici kredisi yapılandırma işleminden faydalanabilecek ve yapılandırma işlemini 2019 yılında 60 aya kadar vade ile gerçekleştirebilecek.

Yapılan düzenleme ile sadece kredi borcu gecikmeye düşen kişiler ihtiyaç kredisi yapılandırma işleminden faydalanabilecek. Ayrıca düzenlemenin resmi gazetede yayımlandığı tarihten sonra kullanılan krediler ise bu düzenleme kapsamına alınmayacak. BDDK tarafından yapılan ihtiyaç kredisi yapılandırma düzenlemesi maddesi şu şekilde; “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/ veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay yeniden yapılandırılabilir.”

2019 İhtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak ?

İhtiyaç kredisi ödemesi yapamayan ve borcu gecikmeye düşen kişiler kimlikleri ile borçlu olduğu banka şubelerine gidip ilgili formu doldurarak başvuru yapabilecek. Ancak yayımlanan genelge de belirtilen bir maddeye göre kredi yapılandırma başvurusu yapan kişilerin kredi notu değerlendirmeye alınarak ilgili bankalar tarafından uygun olup olmadığı incelenecek. Yani 2019 ihtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu sonrası kredi yapılandırma işlemi için bankadan da onay çıkması gerekecek.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir