Butik Açmak İsteyenlere Kesin Kazandıran Tavsiyeler

butik açmak
Bu yazıyı paylaşın;

Butik açmak istiyorum, nasıl kazanırım, toptan kıyafetleri nereden alabilirim, butik açmak için kosgeb desteği var mı? diyenler için soruları cevaplıyoruz ve kesin kazandıran tavsiyeler veriyoruz.

Butikler, giyim ve takı malzemesi satan ve kadınların dünyasında önemli bir yere sahip olan işletmelerdir. Özellikle kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerin en çok tercih ettiği işlerin başında gelen butikler, oldukça kazançlı ve sürdürülebilir bir iş dalıdır. Butik açmak ve işin devamlılığını garanti edebilmek için izlenmesi gereken önemli yollar vardır.

Her sektörde olduğu gibi giyim ve aksesuar sektöründe de iyi bir ön çalışma, sağlam bir strateji ve orta derecede bir yatırım bedeli şarttır. Butik açmaya karar verdiniz ve gerekli sermayeye sahipseniz butik açmak için izlenmesi gereken yolları detayları ile inceleyelim.

Ürün grubu ve tedarikçi seçimi

Butik açmak için yapılması gereken işlerin başında ürün ve tedarikçi seçimi gelmektedir. Butik açmaya karar verdiğiniz anda tedarikçi araştırması yaparak en uygun şartlara sahip bir tedarikçi firma ile ön anlaşma yapabilirsiniz. Tedariki anlaşması yaparken ürün çeşitliliğine, toptan fiyatlarına, ürün devamlılığına ve en önemlisi ürün kalitesine dikkat etmek gerekir. Tüm bu kriterleri sağlayan bir tedarikçi ile yaptığınız ön anlaşmanın ardından uygun bir dükkan bulmak ve dükkan açmak ile ilgili resmi şartları yerine getirmek gerekir.

Butik açmak için resmi işlemler

Herhangi bir işletme açmak ve işletebilmek için öncelikle bağlı bulunduğunuz ilde faaliyet gösteren vergi dairesine resmi başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yaptığınız vergi mükellefi başvurusunun ardından iyi bir lokasyonda bulunan bir dükkanı kiralayarak kira kontratı ile birlikte belediyeye başvurmalısınız. Belediyenin bulduğunuz dükkanın dükkan açmak ile ilgili kriterlerini karşıladığını tespit etmesinin ardından işletme ruhsatı vermesi ile birlikte resmi işlemlerin büyük çoğunluğunu bitirmiş olursunuz. Son olarak ta Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak Bağkur kaydınızı yaptırabilir ve butik açmak ile ilgili resmi işlemleri tamamlamış olursunuz.

Dükkan dizaynı ve ürün tedariği

Butik açmanın üçüncü aşaması olan ve en çok özen gösterilmesi gereken işlem ise dükkan dizaynıdır. Kiraladığınız dükkanı müşterilerinizi cezbedecek şekilde dizayn etmeli, ilgi çekici bir logo ve tabela ile süslemelisiniz. Dükkanınız ne kadar iyi dizayn edilmiş olursa o kadar ilgi çekici olacaktır ve müşteriler tarafından daha fazla tercih edilecektir.

Dükkan dizaynının hemen ardından toptancı firmadan ürün tedariği yapmak ve dükkanı bu ürünler ile donatmak gerekir. Ürün yerleşimi yaparken bu konu ile ilgili tecrübeniz yok ise tecrübeli birinden fikir almak faydalı olacaktır. Çünkü satış teknikleri ile ilgili araştırma yapan uzmanların tamamı, iyi bir ürün yerleşiminin satışları yüzde ikiyüze varn oranlarda arttırdığı sonucuna ulaşmıştır. Bu sebeple ürün yerleşimi, satış ve süreklilik için en az dükkan dizaynı kadar önemlidir.

Reklam ve tanıtım

İnstagram’da butik açmak ve tanıtım

Dükkanımızı açtık, dizayn yaptık ve içini ürünler ile donattık. Şimdi müşterinin sizi keşfetmesini ve ürünlerinizi almasını sağlamalısınız. Müşterilerinizin sizi tanıması için imkanlarınız dahilinde küçük reklam kampanyaları yürütmekte fayda olacaktır. Örneğin sosyal medyanın gücünü kullanarak ürünlerinizi yakın çevrenizde olan binlerce kişiye tanıtabilirsiniz. İşletmeniz için açacağınız bir İnstagram, Facebook veya Pinterest sayfası ile küçük reklam kampanyaları oluşturarak firmanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Yine sosyal medyada müşterilerinize hitap eden sayfalar ile anlaşarak ürünlerinizin reklamını yapabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Butik açmak için KOSGEB desteği

Yeni işletme açmak isteyenler için çeşitli Kosgeb destekleri bulunmaktadır. Kosgeb destekleri kredi ve hibe olarak ikiye ayrılmaktadır. Bir çok sektörde hibe desteği veren Kosgeb, butik tarzı işletmeler için ise opsiyonlu 1 yada 2 yıl geri ödemesiz veya faizsiz kredi desteği vermektedir. Devlet destekli işletme kredisi ile butik dükkanı açmak için bulunduğunuz bölgede faaliet gösteren Kosgeb müdürlükleri ile iletişime geçerek KOEGEB teşvik kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir