Dolar Seçim Sonrası Düşüşe Geçti

dolar secim sonrası düsüse gecti
Bu yazıyı paylaşın;

Yenilenen İstanbul seçimi sonrası dolar düşüşe geçti. Düşüşte olan dolar kuru son durum ne? Uzmanların dolar yorum analizleri hangi doğrultuda seyrediyor?

Uzun zamandır yükselişte olan ve son günlerde seçim belirsizliği, S-400 krizi gibi sebeplerden dolayı yüksek bir grafik sergileyen dolar, yenilenen İstanbul seçimlerinin ardından düşüşe geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu’nun seçim sonrası yaptığı açıklamalar ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmesi dolar kurunu olumlu etkiledi.

Yaşanılan bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz haftayı 5,80-5,85 bandında tamamlayan Dolar/TL, yeni haftaya 5,73 seviyesinde giriş yaptı. Seçim sonrası dolar ne olur, dolar düşecek mi? sorularının cevapları uzmanların öngördüğü üzere olumlu oldu ve seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile dolar kurunda bir miktar düşüş gerçekleşti. Bu düşüş dolar yorum uzmanlarının beklediği bir hareketti ve uzmanlar düşüşün kısa dönemde devam edebileceği mesajını verdi.

Ancak uzmanlar, ABD’nin Türkiye ve Rusya arasında gerçekleşecek S-400 füzeleri alımına karşı tavrına dikkat çekiyor ve dolarda Temmuz ayı içinde tekrar bir hareketlenme olabilir mesajı veriyor.

ABD-Türkiye S-400 krizi doları etkiler mi?

ABD-Türkiye S-400 krizi doları etkiler mi?

ABD ve Türkiye arasında bir süredir devam eden S-400 krizi geçtiğimiz haftalarda doların bir miktar yükselmesine sebep olmuştu. ABD yaptığı son açıklama ile ”Türkiye S-400 alımından Temmuz ayı ortasına kadar vazgeçmeli, aksi taktirde çok sert ekonomik ambargolar uygulayacağız” uyarısında bulunmuştu. ABD tarafından yapılan bu açıklama sonrası dolarda küçük bir artış gözlenmiş, uyarıya karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”S-400’leri aldık, bu işten geri dönmeyeceğiz” açıklaması ile çok hassas bir noktaya gelmişti.

Uzmanlar ayrıca Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeni ile oluşan gerginliğin de dolar kuruna etkisi olacağı kanaatindeler.

Haftaya düşüşte başlayan ve şimdilik sakin bir seyirde devam eden dolar önümüzdeki günlerde bu saydığımız etkenlerin etkisi ile bir miktar daha yükselebilir.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir