Dolarda Hareketlilik, 5.46’dan 5.58’e Yükseldi

dolar yukselir mi 25 mart dolar yorum
Bu yazıyı paylaşın;

Güne 5,46 ile başlayan Dolar/TL, %2’lik yükseliş ile 5,58’e yükseldi. Doların bu yükselişi dolar yorum uzmanları tarafından sürpriz olarak değerlendirildi.

Geçtiğimiz günlerde FED’in yıl sonuna kadar faiz arttırımı yapılmayacağı açıklamasının ardından dolar 5,46 seviyesinden 5,40’lara kadar gerilemişti. Ancak bu seviyede çok fazla tutunamayarak gün içinde 5,46 bandına yükseldi ve günü böyle kapatmıştı. Ancak bu sabah dolar yönünü yine yukarı yönde çevirdi ve yaklaşık %2’lik bir artış göstererek 5,58’e yükseldi.

Ekonomistler dolardaki yükselişin uzun soluklu olmayacağını ve 5,40 bandına tekrar döneceğini öngörüyor. Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepesi ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası ABD ile yaşanabilecek gerginliğin doları yukarı yönde tırmandırdığı düşünülüyor. Bu sebeple bazı dolar yorum uzmanları ve ekonomistler dolarda ki yükselişin bir müddet daha devam edeceğini, iki taraftan da olumlu tepkiler gelmesi durumunda ise Dolar/TL dengesinin aşağı eğilim göstereceğini aktarıyor.

Döviz Alımı Rekor Kırıyor

Dolar ne olur ? Dolar yükselir mi, düşer mi ?

Dolarda ki yükseliş izlenirken, özel firmalar ve hane halkı dolar almaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, döviz tevdiat hesapları 15 Mart haftasında 4 milyar dolar artışla 175.8 milyar dolara yükseldi. Böylelikle döviz alımı rekor bir seviyeye ulaştı. Uzmanlara göre hane halkının ve özel sektörün dolara olan ilgisi Merkez Bankası’nın doları aşağı yöne çekme hamlesi yapmasını zorlaştırıyor. Döviz kurlarında yaşanan son dalgalanma sonrası piyasa beklentilerinin bozulmuş olabileceğini belirten ekonomisler, seçimden sonra doların bir miktar düşüş kaydedebileceği görüşünde.

Bu yazıyı paylaşın;

One Comment on “Dolarda Hareketlilik, 5.46’dan 5.58’e Yükseldi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir