E-Devlet’ten Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

E-devlet kredi notu sorgulama
Bu yazıyı paylaşın;

Kredi notu sorgulamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için e-devlet sisteminden kredi notu sorgulama hizmeti açıldı. E-devlet kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır detayları inceleyelim.

Vatandaşların bir çok resmi işini yapabildiği ve neredeyse tüm devlet kurumları ile ilgili işlemlerini halledebildiği e-devlet sistemine yeni bir özellik daha eklendi. Sisteme eklenen yeni özellik sayesinde tüm vatandaşlar e-devlet kredi notu sorgulama işlemi yapabilecek. Geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçen ve nüfus, ikamet, sağlık, vergi ve daha bir çok alanda vatandaşların hizmetinde olan sistem her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği ile ortak yürütülen çalışma kapsamında vatandaşlar ayda bir defa sistem üzerinden kredi notunu öğrenebilecek. Ayda bir defa sorgulama işleminin ardından yapılacak sorgulamalar ise ek ücrete tabi olacak. Bu ek ücretin ne kadar olacağı ise henüz açıklanmadı.

Ayrıca vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden kredi notuna ek olarak son 10 yıl içerisinde banka ve finans kuruluşlarına olan borç bilgilerine, kredi ve kredi kartı bilgilerine ve kart limiti bilgilerine erişim sağlayabilecek. Son olarak eklenen kredi notu öğrenme seçeneği ile ilgili detaylı bilgilere göz atalım.

E-devlet’ten kredi notu nasıl öğrenme işlemi nasıl yapılır?

E-devlet kredi notu öğrenme

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan arama satırına ”kredi notu sorgulama” yazarak arama yapıyoruz. Çıkan sonuçlar arasında kredi notu öğrenme bölümüne tıklayıp ilgili bölümde SORGULA butonuna tıklayarak hemen kredi notu belgenizi talep edebilirsiniz.

Bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman başvuru yapılan banka öncelikle sizin kredi notunuzu inceler. Kredi notunuz kredi çekmeye veya kredi kartı kullanmaya uygun ise talebiniz onaylanır. Ancak daha önceden kara listede olanlara ve kredi notu uygun olmayanlara bankalar kredi veya kredi kartı vermemektedir. Bankalar tarafından kredi notu değerlendirmesi şöyle yapılıyor;

KREDİ NOTU ARALIĞIRİSK DÜZEYİ
1 – 699 puan;– En Riskli
700 – 1099 puan;– Orta Riskli
1100 – 1499 puan;– Az Riskli
1500 – 1699 puan;– İyi
1700 – 1900 puan;– Çok İyi
Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir