Emeklilikte Yaşa Takılanlara Finlandiya Modeli

eyt finlandiya modeli son durum
Bu yazıyı paylaşın;

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlara Finlandiya modeli emeklilik uygulaması önerisi geliyor. İşte EYT ile ilgili son durum.

Türkiye gündemi uzun zamandır emeklilikte yaşa takılan vatandaşların mağduriyeti ile meşgul durumda. Prim gününü doldurup yaş bekleyen milyonlarca çalışan, hükümetin EYT ile ilgili olumlu bir karar vermesini bekliyor. Mevcut uygulamaya göre prim günleri dolsa bile belirlenen yaş sınırını dolduramayan vatandaşlar emekli edilmiyor. 08 Eylül 1999’da emeklilik yasasında değişiklik yapıldı. Bu tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılda ve 38 yaşında, erkek ise 25 yılda ve 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkarılan yasa ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 oldu. 1999’dan önce işe girmiş olanlar için de kademeli geçiş hükümleri kabul edildi.

Konu ile ilgili daha önce yapılan açıklamalar EYT’lileri memnun etmedi. Konu ile ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; ”Bizim seçim beyannamemizde bu konu var. Ayrıca milletvekili arkadaşlarımız bu konu üzerinde de çalıştılar. Hatta meclise bir teklif de sundular. Ancak 49 milletvekiliyle bunu çıkartmamız mümkün değil. Birde bunun şu anki maliyeti Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı iç ve dış sorunlar içerisinde ille de bunu çıkartacağız diyerek kimseyi kandırmaya da gerek yok. Şu an için bunun çıkması mümkün değil.” demişti.

Bahçeli’nin bu açıklamasının ardından ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “EYT gündemimizde yok” dedi. Gelen yoğun tepkiler sonrası yeni bir formül üzerinde çalışmaya başlayan bakanlık, ”Finlandiya Modeli” üzerinde duruyor.

Finlandiya emeklilik modeli nedir ?

Avrupa ülkelerinin bir çoğunun uyguladığı emeklilik yaş sınırı 65 veya 67 olarak biliniyor. Ancak Finlandiya’da uygulanan bir sistem yaş sınırını beklemeden emekli olmanın önünü açıyor. Bu sisteme göre prim gün sayısını doldurmuş vatandaşlar, 63 yaşından itibaren her yaş için maaşlarının %2’lik bir tutarından feragat ederek erken emeklilik sisteminden faydalanabiliyor.

Şuanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatilde olması sebebi ile meclisin açılışına kadar bu sistemin Türkiye modelinin oluşturulacağı ve meclis açılışında konunun meclise taşınacağı tahmin ediliyor.

EYT ile ilgili güncel bilgi ve gelişmeler sitemizden düzenli olarak yayınlanacaktır. Gelişmelerden anında haberdar olmak için sitemizin sol alt köşesinde bulunan butona tıklayarak abone olabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir