Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği İle İş Kurma Fırsatı

ev hanimlari kosgeb tesvik kredisi
Bu yazıyı paylaşın;

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına KOSGEB desteği ve ev hanımlarına emeklilik fırsatları devam ediyor. İşte ev hanımlarına iş fırsatı sunan KOSGEB destekleri.

KOSGEB, çeşitli işlerde tecrübesi ve yeteneği bulunan ev hanımlarına devlet destekli teşvik ve hibe kredisi imkanı sunuyor. Teşvik ve hibe olarak iki farklı sınıfta sunulan kredi fırsatı kendi işini kurmak isteyen kadınlar için oldukça avantajlı bir seçenek. Kadınların iş sahasında etkinliğinin arttırılması amacı ile devlet ve Kosgeb işbirliği ile verilen krediler 50 bin TL’ye kadar ulaşabiliyor. Kredilerin geri ödenmesinde ise kadın girişimcilere bir çok kolaylık sağlanıyor. Devlet girişimcilere geri ödeme kolaylığının yanı sıra 1 yıl vergi muafiyeti desteği de sağlayarak, işletmenin güçlenmesini ve devamlılığının sağlanmasını amaçlıyor. Peki devlet destekli Kosgeb kredilerinden faydalanmak için ne yapmak gerekir ?

Kosgeb kredisi kullanmak için şartlar

Devlet destekli Kosgeb kredisi alabilmek için ilk şart Kosgeb başvurusu yapmaktır. İyi bir iş fikriniz veya projeniz var ise Kosgeb başvurunuz kabul edilerek projeniz desteklenir ve onaylanır. Ancak kredi alabilmek için sadece Kosgeb üyeliği yeterli değildir. İşkur‘un düzenlediği girişimcilik eğitim kurslarına katılmalı ve mutlaka girişimcilik eğitim sertifikanızı almanız gerekmektedir. Çünkü projeniz kabul edilse bile daha önceden girişimcilik kursuna katılmamış ve girişimcilik belgenizi almamışsanız teşvik ve hibe kredi talebiniz onaylanmayacaktır.

Öncelikle girişimcilik eğitim kursuna katıldınız, sertifikanızı aldınız ve Kosgeb başvurunuz onaylandı ise sırada projenizi hayata geçirmek var. Projenizi hayata geçirmek için gerekli olan mali destek Kosgeb tarafından veriliyor ve kendi işinizin sahibi olmanızın yolu açılıyor. İşyerinin açılışından sonra ki 1. yılında işinizi devam ettirmek ve büyütmek istiyorsanız, yine İşkur ve Kosgeb destekli 100 bin TL’ye kadar 0 faizli kredi kullanabilirsiniz. İşkur ve Kosgeb ortak çalışması ile girişimci kadınlara sağlanan 0 faizli kredi işlerini büyütmek isteyen tüm girişimcilere verilmektedir. Eğer bu tutar sizin için yeterli değilse özel bankaların veya devlet bankalarının ev hanımları ihtiyaç kredisi kampanyalarına da başvurabilirsiniz. Ancak bankalardan alınacak ev hanımı kredisi faizli geri ödemeli olacağı için Kosgeb kredisine oranla çok karlı bir seçenek değildir.

Ev hanımları Kosgeb kredisine kimler başvurabilir ?

Kosgeb’in ev hanımlarının kendi işini kurması için verdiği teşvik kredisine başvurabilmek için ilk şart İşkur girişimcilik eğitim kursu sertifikası almaktır. Kosgeb başvurunuz onaylansa bile girişimcilik eğitim sertifikası olmayan adaylara teşvik kredisi verilmemektedir. İkinci şart ise adayların herhangi bir yerde aktif olarak çalışıyor olmaması, yani ev hanımı olması gerekmektedir. Üçüncü şart ise Kosgeb’e geçerli bir proje sunulmasıdır. Ev hanımlarının en çok tercih ettiği sektörlerin başında gıda, giyim, kozmetik ve besicilik işleri gelmektedir. Bir çok ev hanımı ev yemekleri satan lokantalar açarken, bir çoğu da tercihini takı ve kozmetik dükkanlarından yana kullanmaktadır. Uygun araziye ve tecrübeye sahip olanlar ise büyükbaş ve küçükbaş besi çiftlikleri kurarak iş hayatına atılmaktadır. Sektör seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus işe yatkınlığın olması ve işin sürdürülebilir olmasıdır. Tüm bu şartları yerine getiren ev hanımlarının başarılı olmasının önünde hiç bir engel bulunmamaktadır.

İşyerinin açılışı için başvuru aşamaları ve işyerinin açılması

Yukarıda bahsettiğimiz tüm şartları yerine getirdiniz ve Kosgeb ev hanımları teşvik kredisi almaya hak kazandıysanız sırada işyerinin açılışı var. İşyeri açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi’be giderek mükellef başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ardından belediyeye giderek işyeri açma belgesi ve işyeri ruhsatı için başvuru yapmalısınız. Ruhsat ve işyeri açma belgesini almanızın ardından ilgili esnaf odalarına kayıt işleminizi yaptırmalı ve açılış için gerekli tüm işlemleri tamamlamalısınız. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından işyeriniz açılır ve sizde girişimci kadınlar arasında yerinizi almış olursunuz. Hayırlı olsun.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir