Fed Faiz İndirir mi ? Fed’in Faiz İndirmesi Ne Anlama Gelir ?

fed faiz indirir mi fed'in faiz indirimi ne anlama gelir
Bu yazıyı paylaşın;

Fed’in faiz indirmesi ya da faiz arttırması piyasaları yakından ilgilendirmektedir. Bir süredir Fed, faiz arttırım sürecindeydi. Bu nedenle de doların değer kazandığı bir dönem yaşadık. Hala da yaşamaya devam ediyoruz aslında. Son günlerde ise Fed’in faiz artırımı sürecinin sonuna geldiği ve artık faiz indirme sürecine girildiği konuşulmaya başlamış durumda. Peki Fed Faiz indiririr mi ? Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur ? Fed faiz oranlarını düşürürse dolar nasıl etkilenir ? gibi merak edilen soruların cevaplarını bu makalemizde paylaşmaya çalışacağız.

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Nasıl Etkilenir ?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler içerisinde FED’in önemi büyüktür. Fed izlemiş olduğu faiz politikası ve para politikası ile beraber altın fiyatlarına etki etmektedir. Fed’in bir süredir faiz arttırım sürecinde olması nedeniyle altın fiyatlarında satış baskısı oluşmuştu. Ancak son dönemde global piyasalarda artan riskler, siyasi sorunlar ve ticaret savaşlarının gündeme gelmesi ile faiz arttırım süreci sona ermiştir. Sonrasında ise güvenli liman talebi görmeye başlayan altın fiyatı, son günlerde Fed’in faiz indirme ihtimalinin oluşması ile beraber yükselişe geçmiştir.

Fed’in faiz indirme ihtimali altına neden alım getiriyor gibi sorular okuyucularımız tarafından zaman zaman gelmekte. Bunun nedeni ons altın fiyatlamalarının dolar olarak gerçekleşmesi ve Abd’de faizlerin düşmesi ile beraber parasını faizde değerlendirmek yerine güvenli yatırım aracı olan altına yönlendirecek çok sayıda fon ve yatırımcının olması gösterilebilir. Yine Fed’in faiz indirmesi dolar endeksine satış getireceği için dolara karşı tüm para birimleri ve emtia ürünlerinde yükseliş beklentisi oluşacaktır. Bu nedenle Fed’in faiz indirmesi altın fiyatları için diğer şartlar değişmediği sürece pozitif bir gelişme olacaktır diyebiliriz.

Fed Faizleri Düşürecek mi ?

FED faizleri düşürecek mi?

Abd Merkez Bankası Fed’in 19 haziran toplantısında faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak Temmuz ve Ağustos aylarında faiz indirme ihtimali %70 in üzerinde görünüyor. Yani piyasalarda temmuz veya ağustos ayında Fed’in en azından faiz indirimi yapmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bu ihtimalin bu kadar öne çıkmasında son dönemde Abd’den gelen kötü ekonomik veriler, Trump’ın yüksek faizlere karşı olması ve resesyon riski etkili olmuş gibi görünüyor. Sonuç olarak, Fed’in Abd’de faiz indirimine gitmesi halinde altın fiyatlarının yükselişe geçmesi beklenir. Şu sıralarda faiz indirme ihtimalinin yükselmesi ile beraber yükselişe geçen ons altın fiyatı 1,340 dolar üzerinde fiyatlanmaktadır. Haziran ayında sürpriz bir faiz indirimi altın fiyatlarında 1,400 dolar üzerine doğru yükselişleri tetikleyebilir. Ancak yine belirtelim ki Haziran ayı toplantısında faiz indirimi beklenmemektedir. Burada faiz toplantısından ziyade, sonrasında gerçekleşecek olan Fed Başkanı Powell‘ın sunumu takip edilmelidir. Bir sonraki faiz toplantısı için verecek olduğu mesajlar piyasalar ve altın fiyatları açısından oldukça önemli olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir