Girişimcilerin Yeni Gözdesi; Lokmacı Dükkanı Açmak

yeni nesil lokmacı acmak
Bu yazıyı paylaşın;

Lokmacı dükkanı açmak isteyenlerin en çok merak ettiği konular olan lokmacı açma maliyeti, lokmacı ne kadar kazanıyor ve lokmacı açmak kazandırır mı sorularının cevaplarını derledik.

Geleneksel tatlılarımızdan olan ve neredeyse herkesin en az bir kere tattığı lokma tatlısı, binlerce yeni girişimciye kendi işini kurma imkanı sağlıyor. Günümüzde geleneksel lokma tatlısının yerini yeni nesil lokmalar aldı ve sosyal medyanın da desteği ile popülaritesini hızla arttırdı. Bir çok köşebaşında, AVM’lerde ve şehrin en işlek caddelerinde sıkça karşılaşmaya başladığımız yeni nesil lokmacı dükkanlarında, geleneksel lokma tatlısına çeşitli ek lezzetler katılıyor ve satışa sunuluyor. Özellikle turistlerin ilgi gösterdiği ve severek tükettiği yeni nesil lokmalar popülerliğini uzun süre kaybedeceğe benzemiyor. Hal böyle olunca da günden güne büyüyen bu sektör girişimcilerin dikkatini çekti ve lokmacı dükkanı açma fikri bir çok kişiye yeni iş kurma imkanı tanıdı. Yeni nesil lokma ile ilgili ön bilgileri verdikten sonra, gelelim lokmacı dükkanı açmak ile ilgili detaylara.

Lokma tatlıcısı açmak için gerekli ön şartlar ve yatırım bedeli

Lokmacı dükkanı açmak kolaydır ancak açılış öncesi iyi bir pazar araştırması yapmayı gerektirir. Dükkan açacağınız bölge mutlaka kalabalık bir cadde, turistlerin yoğunlukla ziyaret ettiği bir yer veya AVM olmalıdır. Ayrıca dükkan seçimi ve dekorasyonu da satışları doğrudan etkileyen en büyük faktörlerden bir tanesidir. Lokma yemek için gelen müşterilerin büyük bir çoğunluğu oturup biraz dinlenmek ve bu arada lokma tatlısı yemek isteyecektir. Ayrıca dükkanda oturup birşeyler yiyen müşterilerin, paket yaptıran müşterilerden daha fazla para kazandırdığı da bilinmektedir. Bu faktörler göz önünde bulundurularak açılacak dükkanın en az 50-60 metrekare olması tavsiye edilmektedir. Dükkanın büyüklüğünün yanı sıra lokma dükkanı dekorasyonu da satışları olumlu veya olumsuz etkilemektedir. İyi dekore edilmiş dükkanlar her zaman müşteri cezbederek kendine çekmektedir.

Lokma tatlıcısı açmak için ihtiyacınız olan ortalama yatırım bedeli 40-50 bin TL arasında değişmektedir. Tabi ki bu tutar orta seviye bir lokmacı dükkanı için geçerlidir. Büyük bir dükkana sahipseniz çeşitli malzemelerin (masa sandalye vb) temini, iç dekor ve diğer giderler 100 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir. Ama yok ben çok iddialı değilim orta seviye bir gelirim olsun yeter diyorsanız 50 bin TL yatırım lokmacı dükkanı açmak için yeterli olacaktır.

Lokmacı dükkanının aylık kazancı ne kadar?

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de aylık kazancı olumlu veya olumsuz etkileyen bir çok faktör vardır. Bu faktörlerin başında ise dükkan yeri seçimi ve müşteri yoğunluğu gelmektedir. Orta maliyetle açılmış bir dükkanda orta seviyede bir iş potansiyeli olduğunu varsayarak bir hesaplama yaparsak, bir lokmacı dükkanının aylık kârı ortalama 12-13 bin TL olmaktadır. Bu tutardan personel maaşı ve çeşitli giderleri düşünce aylık 6-7 bin TL bir gelir elde edilebildiği görülmüştür. Gelir gider dengesini sıkı takip ederek bu kazancı arttırmak ise tamamen işletmecinin elindedir.

Yeni nesil lokmacı bayiliği veren firmalar

Müşterilerin yeni nesil lokmaya olan ilgisi ve bu ilginin farkına varan girişimcileri iyi takip eden bazı firmalar çeşitli yatırım bedelleri ile yeni nesil lokmacı bayiliği vermektedir. Yatırım bedelleri firmaya göre 30-150 bin TL arasında değişebilmektedir. Kendi markanızı oluşturma seçeneğine göre bayilik sisteminde kârlılık biraz düşük olsa da bir çok girişimci bayilik sistemini tercih ediyor. Lokma tatlısı bayiliği veren firmaların kârlılık oranları ise birbirine çok yakındır. Lokmacı bayiliği veren firmalardan bazıları;

  • Lokmada
  • Lokmajest
  • Choco Lokk
  • Lokmanya
  • Büyük Lokma Ye
  • Lokmachi
  • Lokmacho
  • Lokmamma

Yeni nesil lokmacı dükkanı açma düşünceniz var ise sektör henüz yeni büyümeye başlamışken yerinizi almak iyi bir fikir olabilir.

Yeni iş fikirlerinden ve girişimcilik fırsatlarından hemen haberdar olmak için sitemizin sol alt köşesinde bulunan butona tıklayarak abone olmayı unutmayın. Herkese bol kazançlar dileriz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir