İş’te Anne Projesi Nedir, Nasıl Başvurulur, Kimler Başvurabilir ?

iste anne projesi nedir nasil basvuru yapilir
Bu yazıyı paylaşın;

İş’te Anne Projesi nedir, nasıl başvurulur, işte anne projesi 2019 başvuru tarihi ve şartları nelerdir?

Türkiye’nin en büyük iş ve işçi bulma kurumu olan ve işkur girişimcilik kursları ile binlerce kadına istihdam sağlayan İŞKUR, geçtiğimiz eylül ayında Aile Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattı ve İş’te Anne Projesi hayat buldu. İşte anne projesi çalışan annelere destek olmak ve kadınların çalışma hayatına atılmasını sağlamak amacı ile başlatılan ve oldukça ilgi gören bir projedir. Başlangıç olarak aylık 70 lira harçlık ve 400 TL kreş desteği olarak başlayan proje, geçtiğimiz günlerde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan bir açıklama ile yeniden düzenlendi.

Bakan Selçuk’un İş’te Anne Projesi ile ilgili yaptığı açıklama ile aylık 70 lira olan harçlık tutarının 80 liraya çıkarıldığı belirtildi. Bu düzenleme ile anneler aylık 80 TL harçlık ve 400 TL kreş desteğinden faydalanabilecek. Konu ile ilgili açıklamalar yapan ve Türkiye’de son 17 yılda kadınların çalışma alanları ile köklü reformların yapıldığını belirten Bakan Selçuk, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak kadın istihdamında dünyadaki gelişmeleri yakalamak, kadının ve ailenin güçlenmesini sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi öncelikli hedeflerimizdendir.” dedi.

İş’te Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir ?

İş’te anne başvuru şartları neler ?

İş’te anne projesine başvuracak adayların öncelikle 15 yaşından büyük olması gerekmektedir. Başvuru yapıldığı sırada işsiz olmak ve İŞKUR’a mutlaka kayıtlı olmak da ikinci şart. Ayrıca işte anne projesinden yararlanmak için İŞKUR eğitim programlarına katılmış ve sertifika almış olmak şartı da aranıyor. Projeden yararlanmak isteyen adayların eğitim sonrası istihdam edilmeye uygun olduğuna dair belgenin de mutlaka alınmış olması gerekiyor. Tüm bu şartları yerine getiren adaylar projeye başvurarak destek almaya hak kazanıyor. Ayrıca işte anne projesinden yükseköğretim ve açıköğretim okuyan anneler de faydalanabiliyor.

İş’te Anne Projesine Nasıl Başvurulur ? Gerekli evraklar nelerdir ?

İş’te Anne projesine katılmak için İŞKUR’un düzenlediği Meslek Eğitim Kursları ve İşbaşı Eğitim Programları’na katılmak gerekiyor. Bu iki eğitim programlarından birine katılan ve başarı sağlayan anneler işte anne projesine katılmaya hak kazanıyor. Söz konusu iki eğitime katılarak belge almaya hak kazananlar çocuğa ait nüfus cüzdanı aslı, kreş veya gündüz bakımevinden alınan fatura ile başvuru yapabiliyor. İş’te anne başvuruları Çalışma ve İŞKUR müdürlüklerine yapılabiliyor.

Bu yazıyı paylaşın;

One Comment on “İş’te Anne Projesi Nedir, Nasıl Başvurulur, Kimler Başvurabilir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir