Kamu Bankalarından Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

enflasyona endeksli konut kredisi
Bu yazıyı paylaşın;

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank geçtiğimiz hafta Enflasyona Endeksli Konut Kredisi paketi açıkladı. Peki enflasyona endeksli konut kredisi nedir, nasıl başvurulur, son başvuru tarihi ne zaman?

Ev almak isteyen ancak düşük enflasyon beklentisi nedeni ile beklemek zorunda kalan milyonlarca kişinin sevineceği haber geçtiğimiz günlerde kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank açıkladığı enflasyona endeksli konut kredisi paketi ile ev almak isteyen milyonlarca kişiye kolaylık sağlamayı hedefliyor. Pakete büyük ilgi gösteren vatandaşlar ilk günden itibaren bankaya akın etti. Banka yetkilileri birkaç günde bine yakın başvuru olduğunu açıkladı.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi nedir ?

Kamu bankalarının ortak çalışması ile oluşturulan ve üç kamu bankasında da aynı şartlara sahip olan enflasyona endeksli konut kredisi paketi ile kredi kullanan vatandaşlar, enflasyona dayalı faiz ödemesi yapacak. Yıllık enflasyon oranının 12’ye bölünmesi ile bulunan aylık rakama 0,19 kar marjı ekleniyor ve bu şekilde kredi aylık faiz oranı belirleniyor.

Ekim ayından itibaren enflasyonda düşüş bekleyen bankalar, bu kredi paketinin vatandaşı ev alımı konusunda destekleyeceğini ve konut piyasasının canlanacağı görüşünde hemfikir. Ayrıca klasik konut kredilerinin aksine aylık enflasyona göre daha düşük faiz ödeme şansına sahip olacak kişilerin ev alımında kar elde edebileceği de öngörülüyor. Ayrıca enflasyona endeksli konut kredisi kullanan vatandaşlar kredisini erken kapatması durumunda erken kapatma cezası da ödemeyecek.

Enflasyona endeksli konut kredisi şartları

– Faiz oranı TÜFE ile bankanın belirleyeceği marj oranının toplamından oluşacak.
– Satın alınacak konutun yüzde 80’ine kadar kredi kullandırılabilecek.
– Kredi faiz oranı dönemsel olarak güncellenecek.
– Erken kapama/ ödeme durumunda herhangi bir ücret alınmayacak.
– Müşteriler kredi vade süresi içerisinde dilediği zaman sabit faizli krediye geçiş yapabilecek.
– Kredi vade süresi maksimum 120 ay olabilecek.

Kredi son başvuru tarihi

Söz konusu kredi paketi son başvuru tarihi ile ilgili kamu bankaları tarafından herhangi bir sınırlandırma getirilmedi. Ancak kredi paketine başvuruların en az 2020 Ocak ayına kadar devam edebileceği öngörülüyor.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir