Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Kişi Tazminat Alabilir mi? (2019)

kendi istegi ile isten ayrilan tazminat alabilir mi
Bu yazıyı paylaşın;

Özel sektörde çalışan ve kendi isteği ile işten ayrılan kişiler tazminat alabilir mi? Kıdem tazminatı alma şartları 2019 yılında nelerdir?

Çalışanların herhangi bir yüz kızartıcı suç haricinde işten çıkarılması ile tazminat almaya hak kazandığı bilinen bir bilgidir. Ancak kendisi istifa eden bir kişinin, çalıştığı işyerinden tazminat alıp alamayacağı hep kafa karıştıran konulardan olmuştur.

Çalışanların tazminat ve diğer haklarını düzenleyen kanun iş kanunudur. Yürürlükte olan iş kanunu ile kendi isteği ile işten ayrılan kişilerin, belirli durumlarda tazminat alma hakkı bulunmaktadır. Ancak öncelikle belirtelim ki İş kanununa göre direkt olarak yani belirli şartları karşılamadan, kendi isteği ile işten ayrılan kişilerin tazminat alma hakkı yoktur. Hatta çalışan kişiler ihbar süresine uymaması durumunda işverene tazminat ödemek zorunda dahi kalabilir. Bu sebeple işten ayrılacak kişilerin bu konuya hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Kendi isteği ile işten ayrılmasına rağmen tazminat olmaya hak kazanacak kişilerin şu kriterlerden en az birini yerine getirmesi gerekmektedir.

– Askerlik sebebiyle işten ayrılma
– Emeklilik sebebiyle işten ayrılma
– Malulen emeklilik sebebiyle işten ayrılma
– Normal emeklilik sebebi ile işten ayrılma
– Evlenen kadınların resmi nikah tarihinden itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılması
– Sağlık nedenleri sebebiyle işten ayrılma
– İşverenin işyerinde iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranması sebebiyle işçinin işten ayrılması
– Ölüm

Bu kriterlerin haricinde başka sebepler ile işten ayrılanlar güncel iş kanununa göre herhangi bir tazminat alamayacaktır. Bu şartları sağlayarak kendi isteği ile işten ayrılanların tazminat alabilmesi için o işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir