Kıdem Tazminatı Nedir ? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Bu yazıyı paylaşın;

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri olan kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatını kimler alabilir, 2019 kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır sorularının cevaplarını açıklıyoruz.

Mevcut işinden ayrılmak isteyen veya daha iyi şartlara sahip iş bulan çalışanların en çok merak ettiği konuların başında kıdem tazminatı konusu geliyor. Son işyerinde en az 1 yıl çalışarak hak edilen kıdem tazminatı, emeklilikte, ölüm durumunda veya işveren tarafından işten çıkarılma durumunda alınabiliyor. Bunun yanında çalışan haklı bir sebeple istifa ederse, erkekler askerlik görevi için istifa ederse veya kadınlar evlilik sebebi ile istifa ederse de kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Gelelim kıdem tazminatı alabilmek için gerekli olan şartlar ve koşullara.

Kıdem tazminatını kimler alabilir ?

Kıdem tazminatı alabilmek için kişinin kanunlar ile belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Son yapılan iş kanunu düzenlemesine göre, yaş dışında ki emeklilik şartlarını yerine getiren çalışanlar kıdem tazminatı alabilmektedir. Daha önce yürürlükte olan kanunda 8 Eylül 1999 yılında önce ki çalışanların kıdem tazminatı alması mümkündü. Ancak son yapılan iş kanunu düzenlemesi ile 9 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayan çalışanlarında kıdem tazminatı alabilmesinin önü açılmış oldu. Dolayısı ile 9 Eylül 1999 yılından sonra çalışmaya başlayan ve emeklilik yükümlülüklerini yerine getiren herkes kıdem tazminatı alabilmektedir.

Emekli olmadan kıdem tazminatı almak mümkün mü?

Emeklilik şartlarını yerine getirmeden kıdem tazminatı almak için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi ilk işe giriş tarihidir. Düzenlenen iş kanunu yasasına göre işe giriş tarihlerinde göre kıdem tazminatı alma şartları şu şekilde;
– 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler; 15 yıl sigorta, 3600 gün prim.
– 9 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 arasında işe girenler; 25 yıl sigorta ve 4500 gün prim.
– 1 Mayıs 2008 yılından sonra işe girenler; 25 yıl sigorta ve 5400 gün prim

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi nasıl yapılır ?

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır ?

Kıdem tazminatı hesaplama esası tutarı devlet tarafından belirlenmekte ve her yıl yenilenmektedir. Kanuna göre işçinin işe başladığı tarihten itibaren, işveren tarafından ödenmesi gereken 30 gün brüt ücret alma hakkı vardır. Bir yıldan artan süreler içinde aynı oranda ödeme yapılacak şekilde kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapılır. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi için gerekli bilgiler şu doğrultuda toplanmalı ve hesaplama yapılmalıdır;

1. İşe giriş tarihi
2. İşten çıkış tarihi
3. Aylık brüt ücret
4. Yıllık brüt ikramiye
5. Aylık ulaşım ve yeme ücretleri
6. Diğer brüt ödemeler
7. Kümülatif gelir vergisi matrahı

Tüm bu bilgiler toplanarak bir mali müşavir yardımı ile kıdem tazminatı hesaplama işlemi yaptırabilir ve kıdem tazminatı alma hakkınızın olup olmadığını, ne kadar kıdem tazminatı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir