KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu ve İşlemleri

Kosgeb girişimcilik kursu
Bu yazıyı paylaşın;

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için, KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu nasıl temin edilir ve başvuru işlemleri nasıl yapılır? sorusunun cevaplarını detaylı olarak anlatıyoruz.

Birçok insanın hayali bir iş yeri açarak kendi işini kurmaktır. Ancak belirli bir sermayeye ve desteğe sahip olmadan bir iş kurmak maalesef mümkün değildir. Sermayesi olmayanlar için destek sağlamak ve gerekli eğitimleri vermek amacı ile açılan KOSGEB girişimcilik kursları, kendi işinin sahip olmak isteyen milyonlarca kişiye iş kurma imkanı sağlamaktadır. Girişimcilik kurslarına başvurmak isteyenler için; girişimcilik kursu nedir, nasıl kayıt olunur, girişimcilik kursları hangi şehirlerde açılmaktadır? sorularının cevaplarını detaylı olarak inceleyelim.

KOSGEB girişimcilik kursu nedir ?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısa adı ile KOSGEB, Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu İŞKUR ile ortak bir çalışma başlatarak girişimcilik kursu projesini hayata geçirdi. Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek misyonunu yürüten KOSGEB’in, kendi işini kurmak isteyenler için hayata geçirdiği kurslara 18 yaşından büyük olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılabiliyor. Kurslar Türkiye’nin her ilinde belirlenen zamanlarda açılmakta ve belirlenen şartları sağlayabilen her vatandaşa katılma imkanı sunulmaktadır.

Kurs açılacak bölgenin uygunluğuna göre belediyelerin konferans salonlarında veya üniversitelerde icra edilen kurslar toplamda 32 saat sürer ve kursu başarı ile bitiren girişimcilere kurs bitirme belgesi verilir. Bu belgeler iş yeri açmak için verilen hibe kredileri kullanımı ve girişimcilere sıfır faiz kredi başvurusu için kullanılabilir. Kurslara devamlılık zorunludur. Daha önceden 70 saat olan kurs süresi kursiyerlerin çeşitli sebepler ile devamlılığı tam olarak sağlayamaması nedeni ile 32 saate düşürülmüş ve devamlılık şartı getirilmiştir. Kursta verilen derslerin başında iş fikirleri, işletmenin devamlılığı ile ilgili bilgiler ve işletme yönetimi konuları gelmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu nasıl yapılır ?

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru işlemleri

Girişimcilik kursuna başvuru yapabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Başvurular için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Sosyal yardım almak, SGK’lı olarak özel sektörde halen çalışıyor olmak veya çiftçilik ile uğraşıyor olmak kursa katılmaya engel değildir. Ayrıca halen bir kamu kurumunda devlet memuru olarak görev yapanlar da başvuru yapabilir. Ancak yasal mevzuata göre, bir işyeri açabilmek için devlet memurluğundan istifa etmesi gerekmektedir. Daha önceden KOSGEB kursuna katılanlar ve terör veya yüz kızartıcı suç işlemiş olanlar ise girişimcilik kursuna katılım sağlayamamaktadır. Tüm bu şartları sağlayarak kursa katılıma uygun olanlar KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu doldurarak hemen başvuru yapabilir.

KOSGEB hibe kredileri alma şartları

KOSGEB girişimcilik kursuna katılarak kursu başarı ile bitiren kursiyerler kurs bitirme belgesini almaya hak kazanmasının ardından çeşitli hibe ve destek kredilerinden de faydalanabilmektedir. Ancak hibe ve destek kredilerinden faydalanabilmek için girişimci öncelikle bir proje geliştirmeli ve bu projenin kurul tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Örneğin son yılların en çok tercih edilen iş modellerinden biri olan solucan gübresi üretimi için KOSGEB geçtiğimiz yıllarda binlerce girişimciye devlet destekli solucan gübresi üretimi desteği sağlamıştır. Bu sektörün dışında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştiriciliği gibi daha bir çok sektörde çeşitli hibe ve destek kredisi verilebilmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursu takvimine ulaşmak için tıklayın

Girişimcilik kursları açılış yerleri, tarihleri ile ilgili yeni gelişmeleri ve hibe ve destek kredisi kampanyalarını düzenli olarak takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu gelişmelerden hemen haberdar olmak için sitemizin sol alt köşesinde bulunan butona tıklayarak abone olmayı unutmayın. Herkese bol kazançlar dileriz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir