Kredi Faizleri Düşecek mi?

Kredi faizleri düsecek mi
Bu yazıyı paylaşın;

İhtiyaç, konut veya araç kredisi ihtiyacı olan milyonlarca kişi kredi faizleri düşecek mi? sorusunu soruyor. İşte uzmanların 2019 ve 2020 piyasa tahminlerine göre kredi faiz oranları beklentileri.

Çeşitli nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve ev yada araba almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu kredi faizleri düşecek mi? Son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeni ile döviz fiyatları yükseldi ve enflasyon kritik seviyelere ulaştı. Geçtiğimiz Mart ayında Merkez Bankası’nın yaptığı PPK toplantısında alınan kara ile kredi faiz oranları sabit kaldı. Kredi faizlerinde bir miktar indirim bekleyen uzmanlar ise faizi sabit tutma kararına şaşırmadı ve piyasaların beklentisi karşılanmasa da olumlu bir adım atıldı görüşünde birleştiler.

Mart ayında yaşanan bu gelişme sonrası Cumhurbaşkanı’nın çağrısı ile devlet bankaları piyasaları canlandırmak amacı ile tüm konut, ihtiyaç ve araç kredisi faiz oranlarında indirim yapmıştı. Belirli süre aralığında olacağı açıklanan faiz indirimleri, piyasayı bir miktar canlandırsa da beklenen hareketliliği sağlayamadı. Bu gelişmeler sonrası gözler Nisan’da yapılacak yeni toplantıya çevrildi. Nisan ayında yapılan toplantıda ise Merkez Bankası, herhangi bir kredi faiz oranı indirimi olmayacağını, faiz oranlarının aynı seviyede kalacağını açıkladı.

Nisan ayında yapılan toplantının ardından Merkez Bankası’nın verdiği kredi kararına göre, kamu bankaları kredi faizlerinde yapılan indirimlerin bir süre daha daha devam edeceğini açıkladı. Yapılan bu açılamaya göre bazı kamu bankalarının güncel faiz oranları şu şekilde oldu;

Ziraat Bankası kredi faiz oranları
– Konut kredisi : %1,45
– İhtiyaç kredisi : %1,75
– Taşıt kredisi : %1,71

Halkbank kredi faiz oranları
– Konut kredisi : %1,65
– İhtiyaç kredisi : %1,95
– Taşıt kredisi : %1,99

Kredi faizleri düşecek mi?

Kredi faizleri düşer mi ?

Merkez Bankası’nın son kredi kararları, hükümetin kredi faiz oranlarının düşürülmesi talebi ve kamu bankalarının kredi faiz oranı indirimi hamlesi sonucu piyasalarda kredi faizlerinin düşürülebileceği düşüncesi hakim olmaya başladı. Uzmanlara göre Merkez Bankası Haziran ayı ortalarında yapacağı yeni bir toplantı ile kredi faiz indirimi kararı alabilir. Bu indirimin çok büyük bir indirim olmayacağı konusunda hemfikir olan uzmanlar, küçük bir faiz indiriminin bile piyasaları bir miktar canlandırabileceğini düşündüklerini belirtiyor.

Kredi ile ev almalı mı beklemeli mi ?

Güncel gelişmeler ve piyasaların beklentileri göz önünde bulundurularak, ev alacak kişilerin şimdilik Merkez Bankası Haziran ayı toplantısını beklemesi daha uygun olacak gibi görünüyor. Hali hazırda ekonomistlerin beklentisi Haziran ayında yapılacak bir kredi faiz indiriminin faiz oranlarını %1-1,10 seviyelerine düşürebileceği yönünde. Ancak Merkez Bankası konu ile ilgili ne karar verir şuan kestirmek maalesef mümkün değil. Ayrıca konut kredisi faiz indirimi bekleyen kişilerin faiz indirimi sonrası artabilecek konut fiyatlarını da hesaba katmasında fayda var.

Güncel kredi kampanyaları, kredi faiz indirimleri ve kredi haberlerinden hemen haberdar olmak için sitemizin sol alt köşesinde bulunan butona tıklayarak abone olabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir