Kripto Para Nedir? Kripto Para Piyasası Nasıl Şekillenir?

Bu yazıyı paylaşın;

Dünya’nın yeni para birimlerinden olan kirpto para nedir? Kripto para piyasası nasıl şekillenir? Kripto para nasıl üretilir? Kripto para güvenli mi? sorularının cevaplarını kripto para piyasasını merak edenler için derledik.

Gelişen teknoloji ve internetin tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte, klasik para ve değerli madenlere ek olarak kripto paralar üretilerek kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 10 yıl önce hayatımızda yerini almaya başlayan ve son yıllarda gittikçe popülerliği artan kripto paralar, devlet başkanlarından büyük yatırım firmalarına kadar bir çok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle geçtiğimiz yıl büyük bir sıçrayış gerçekleştiren ve dünyanın en değerli para birimlerinden olan dolar ve euro’yu sollayan madeni paralar, ilk olarak Bitcoin adı ile tanındı. Gelelim kripto paralar ile ilgili detaylı bilgilere…

Kripto Para Nedir ?

Kripto para nedir ? Kripto para piyasası nasıl şekillenir ?

Kripto para kriptoloji, yani şifreleme teknolojisi kullanılarak güvenliği sağlanan dijital para birimidir. İlk olarak 2009 yılında ortaya çıkan kripto para birimini kimin ürettiği, nerede ürettiği ise hala bilinmiyor. İlk ortaya çıkaran kişinin “Satoshi Nakamoto” olduğu söylense de, bu isme karşılık herhangi biri veya bir kuruluş bilinmiyor. Yani ilk kripto para olan Bitcoin‘in yazılımını tasarlayan ve sunan kişi veya kişilerin Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi veya grup olduğu tüm dünya tarafından kabul görmüş durumda.

Kripto paraların gündeme gelmesinden önce de insanoğlu bir süredir kripto paralar kullanmaya başlamıştı. Örneğin havale yada eft işlemlerinde, fatura ödeme işlemlerinde ve online satın alma işlemlerinde herhangi bir somut para transferi yapılmıyor, sadece banka hesaplarında rakamsal değişiklikler oluyordu. İşte kripto para birimi de teorik olarak böyle bir şey. Aralarında ki tek fark ise kripto para birimleri kriptoloji ile şifrelenerek korumaya alınmış değerler. Ayrıca kripto paralar şimdilik herhangi bir devlet veya otorite tarafından yönetilemiyor. Bu sebeple bir çok devlet bu sanal para biriminin kullanılmasına çok sıcak bakmıyor.

Kripto para nasıl üretilir ?

Kripto para nasıl üretilir ?

Herhangi bir devlet veya kuruluş tarafından yönetilmediği için isteyen herkes kripto para üretimi yapabiliyor. Ancak kripto para birimlerinin yayınlanan yönetmeliklerinde bazı maddeleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Mesela en çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in yayınlanan yönetmeliğinde dünya üzerinde toplamda en fazla 21 milyon Bitcoin olabileceği yazılıdır. Bu belirlenen tutarın üzerinde üretim yapılamıyor. Bu durumda da para biriminin bulunması zorlaşıyor ve gün geçtikçe daha değerli hale geliyor. Üretim ile ilgili yönetmelik kararlarını öğrendikten sonra gelelim kripto para üretimi konusuna.

Kripto paralar mining yani madencilik yöntemi ile üretiliyor. Yani bugün kullandığımız değerli madenler nasıl madencilik yöntemi ile kazılarak çıkartılıyorsa, kripto paralar da özel cihazlar ve yazılımlar kullanılarak sayı kombinasyonları çözümleniyor ve üretim küçük miktarlarda yapılmış oluyor. Dünya üzerinde herkesin çözme ve üretme hakkı olduğu için gerekli donanıma sahipseniz sizde kripto para madenciliği yapabilirsiniz.

Kripto para güvenli mi ?

Kripto paralar güvenli mi ?

Kripto paralar merkezi bir otorite tarafından yönetilmediği için tüm dünyada güvenli bir para birimi olarak görülmektedir. Ancak bazı teknik problemlere bağlı aksaklıklar yaşabildiği için tamamen güvenli demek yanlış olacaktır. Örneğin madenciliğini yaptığınız kripto paralarınızı sanal cüzdana aktarmadınız ve bilgisayarınız bir sebepten çökmüş ise sahibi olduğunuz tüm kripto parayı kaybetme durumunuz vardır. Bunun yanında kripto paraların dünya çapında milyarlarca dolarlık bir işlem hacmi olması, hackerların da iştahını kabartıyor. Bu sebeple kripto para borsasına çok güçlü saldırılar olabiliyor ve bu saldırılardan birinde sizinde zarar görme olasılığınız elbette ki var. İşte tüm bu riskleri göze alabilirseniz kripto para borsasına atılabilir veya kripto para madenciliği yapabilirsiniz.

Bitcoin, Etherium ve diğer kripto para birimleri ile ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için sitemizin sol alt köşesinde bulunan butona tıklayarak abone olabilirsiniz. Yeni içeriklerde görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir