Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği
Bu yazıyı paylaşın;

Kültür mantarı faydaları saymakla bitmiyor. Son yıllarda oldukça fazla tüketilen kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır? Kültür mantarı kompost fiyatları ne kadar? gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Bir çok kişi tarafından sevilen ve oldukça faydalı bir besin olan mantarlar binlerce yıldır sofralarımızı süslüyor. Geçtiğimiz yıllarda ormanlardan topladığımız mantarların tüketimi yaygın olarak görülürken son yıllarda endüstrinin gelişmesi ile kültür mantarları da hayatımızda yerini almaya başladı. Bir çok kişinin sofrasında tercih ettiği ve severek yediği kültür mantarlarına olan talep gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca kültür mantarı yetiştiriciliği girişimciler için cazip bir iş fırsatına dönüşüyor. Kendi işini kurmak isteyenler için kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır, işin püf noktaları nelerdir ve mantar yetiştiriciliği için gerekli şartlar nelerdir inceleyelim.

Kültür mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Mantarlar nemli ve güneş görmeyen ortamlarda yetişebildiği için mantar yetiştiriliği yapmanın ilk kuralı mantarlar için uygun koşulları sağlamaktır. Mantar yetiştirmek için kapalı bir depo veya evinizin bodrumunu kullanabilir, ısı ve nem düzeyini bu şekilde kontrol altında tutabilirsiniz. Mantarlar kasalarda veya plastik torbalarda yetiştirilebilir. Yeşil yapraklı bir bitki olmadıkları için diğer bitkiler gibi fotosentez yapamayan mantarların yetişebilmesi için özel karışımlarla hazırlanmış kompostlara ihtiyaç duyarlar. Uygun şartları sağladığınız taktirde günlük 2-3 saatinizi ayırarak mantar yetiştiriciliği yapabilir ve yüksek pazar hacminden faydalanarak iyi gelirler elde edebilirsiniz.


Kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliğinde mekan kadar önemli olan diğer konu ise komposttur. Kültür mantarı kompostu; gübre, saman, buğday sapı gibi ürünlerin karşımından meydana gelmektedir. Bu kompostlar bazı firmalar tarafından hazır halde paketlenerek satılır ve mantar yetiştiricileri kompost ihtiyaçlarını bu satıcılardan temin edebilir. Kompost fiyatı kilogram başına 70-100 TL arasında değişmektedir. Büyük bir yetiştirme hacmine sahip üreticiler ciddi kompost giderleri ile karşı karşıya gelebilir. Ancak kültür mantarı kompost fiyatı giderinden kurtulmak isteyen üreticiler kendileri de bu karışımları elde edebilmektedir. Ancak kompost hazırlamak deneyim isteyen bir iştir ve yanlış hazırlanan kompost mantarlara zarar verebilir. Bu sebeple kendiniz kompost hazırlamak istiyorsanız mutlaka bu işin uzmanı birinden yardım almalısınız. Aksi taktirde ürünlerinizi tehlikeye atarsınız ve tüm emekleriniz boşa gidebilir.

Mantarlar yılın hangi zamanında üretilebilir ve kaç günde yetişir?

Mantar üretiminde temek faktörün üretime uygun mekan olduğunu belirtmiştik. Buna istinaden uygun nem ve sıcaklık dengesini sağlamanız durumunda yılın her zamanında mantar üretimi ve satışı yapabilirsiniz. Elbette ki bir ürünün üretimi kadar satışı da önemlidir. Ancak günümüzde kültür mantarı oldukça yaygın olarak tüketilmektedir ve herhangi bir mevsime özgü yiyecek değildir. Bu sebeple yılın her zamanı ürettiğiniz mantarları kolaylıkla satabilirsiniz.

Gelelim kültür mantarı kaç günde yetişir sorusunun cevabına… Kültür mantarı uygun şartlar ve kompost ile desteklendiğinde 10-15 gün içinde ön gelişme dönemini tamamlar. Ön gelişme dönemini tamamlayan mantarların üzerine dezenfekte edilmiş nemli toprak örtülür ve beklemeye devam edilir. Bu işlemin ardından gelişimi hızlanan mantarlar ortalama 21 gün sonra hasada hazır hale gelir.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir