Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Euro Yükselişe Geçti

Bu yazıyı paylaşın;

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklaması sonrası dolar ve euro yükselişe geçti. İşte dolar ve euro fiyatlarında son durum.

Merkez Bankası bugün yaptığı açıklama ile faizlerin sabit tutulacağını ve herhangi bir indirim yada artış olmayacağını açıkladı. Merkez Bankası’ndan yapılan bu açıklama piyasalarda ani bir hareketliliğe sebep oldu ve döviz kurlarında artış gözlendi.

Merkez Bankası faiz açıklaması sonrası döviz kurları

Serbest piyasada dolar kuru güne yatay seyirli başladı ve öğle saatlerine kadar 5,35 – 5,37 bandında seyretti. Euro ise 6,07 bandında seyretti. Ancak Merkez Bankası’ndan yapılan faiz açıklaması ile hem dolar hem euro yükselişe geçti ve dolar 5,40, euro ise 6,10 barajına dayandı.

Merkez Bankası’nın faiz açıklamasının ardından altın fiyatlarında herhangi bir artış olmadı. Aksine güne 223 TL ile başlayan gram altın fiyatı 222 TL seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın faizler ile ilgili aldığı karara dair yapılan açıklama şu şekilde; ”Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.”

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir