Mobbing Nedir? Mobbing Nasıl İspatlanır?

mobbing nedir
Bu yazıyı paylaşın;

Bir çok iş yerinde karşılaşılan mobbing nedir, mobbing davası nasıl açılır, mobbing nasıl ispatlanır? sorularının cevaplarını merak edenler için cevaplıyoruz.

İşyerinde geçirdiğiniz zamanlarda sürekli gerginseniz, işe gitme isteğiniz azaldı ise ve işyerinde haksız yere üstünüze gelindiğini hissediyorsanız mobbinge maruz kalıyor olabilirsiniz. Mobbing, günümüzün kanayan yarası olarak gösterilen ve iş yerinde psikolojik taciz olarak tanımlanan bir davranış şeklidir. Çalışma ortamını huzursuz hale getirerek çalışanı bezdirme ve istifa ettirme politikası olan mobbing binlerce çalışana uygulanmakta ancak çalışanların haklarını bilmemesinden dolayı bir şey yapılamamaktadır. Binlerce çalışanın müzdarip olduğu “Mobing nedir?”, “Mobbing nasıl ispatlanır?”, “İşyerinde mobbing olduğunun belirtileri nelerdir?” sorularının detaylı cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mobbing Ne Demek?

Mobbing, bir işyerinde çalışan kişiye veya kişilere karşı uygulanan olumsuz ve istifa ettirmeye yönelik davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Mobbing genellikle işveren, müdür veya şef tarafından din, dil, ırk, yaş veya cinsiyet gibi faktörler gözetilmeden uygulanan psikolojik işkenceler bütünüdür. Genellikle kendi işini tehlikede gören yöneticiler tarafından, işinde başarılı personellere uygulanan psikolojik baskılar zamanla artarak devam eder ve mobbing uygulanan personel istifa edene kadar bu davranışlar sürmektedir. İşyerinde patron veya yöneticiler tarafından uygulanan mobbing eylemleri ile çalışanın mutsuz hissetmesi, iş başarısının düşmesi, işyerine karşı soğuması ve sonuç olarak çalışanın istifa etmesi hedeflenmektedir.

Mobbing Ne Demek

Mobbing Nasıl İspatlanır?

Yukarıda bahsettiğimiz durumları yaşıyorsanız ve işyerinde mobbing uygulandığını düşünüyorsanız, öncelikle yönetici veya patronunuz ile görüşüp durumu bildirmelisiniz. Yetkili kişi ile düşüncenizi paylaşmanızın ardından somut bir sonuç alamazsanız uzman bir psikologtan yardım alabilirsiniz. Psikoloğun vereceği karara göre belirlenen tedavinin ardından mobbinge maruz kaldığınız kesinleşirse, mahkemeye başvurarak manevi tazminat davası açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Mobbing Davası Nasıl Açılır?

Mobbinge maruz kaldığınız uzman bir psikolog tarafından tespit edilmiş ve gerekli tedaviye başlanmış ise, psikolog tarafından hazırlanmış tedavi ve ilaç kullanım raporu ile mobbing davası açılabilmektedir.
Dava açmadan önce psikolojik destek almanız ve işyerinde mobbing uygulandığını kesin olarak tespit ettirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında çalışma arkadaşlarınızdan lehinize tanıklık yapmalarını isteyebilirsiniz ve iş yerinde yaşadığınız olayları detayları ile not alarak kaydedebilirsiniz. Bu süreçte işveren veya yönetici tarafından şahsınıza mesaj, mail veya diğer yollarla hakarete varan söylemlerde bulunulmuşsa bu delilleri mahkemeye sunmak üzere saklamalısınız. Bu alanda daha önce benzer davalara katılmış bir avukat ile görüşüp, psikolog raporlarını ibraz ederek açılan davalar genellikle çalışan lehine sonuçlanmakta ve manevi davalar kazanılabilmektedir.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir