Oldukça Kazançlı Bir İş Modeli; Oto Ekspertiz Servisi Açmak

Bu yazıyı paylaşın;

Oto ekspertiz servisi açmak istiyorsanız oto ekspertiz dükkanı açmak kazandırır mı, oto ekspertiz dükkanı nasıl açılır, oto ekspertiz servisi bayiliği veren firmalar yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Oto ekspertiz işi, alım-satımı yapılan araçların çeşitli aletler ve manuel yöntemler ile bir kusurunun olup olmadığına bakma işidir. İkinci el araç alan bir çok kişi araçta herhangi hasar, kaza, darbe veya boya olup olmadığının kontrolü için oto ekspertiz servislerine başvurmaktadır. Alıcı ve satıcının bir araya gelerek oto ekspertiz servisine başvurmasının ardından, ekspertiz görevlileri bilgisayar ve çeşitli aletler yardımı ile aracın tüm kontrollerini özenle yaparak bir ekspertiz raporu oluşturur. Son çıkan tüketici kanunu ile oluşturulan bu raporun doğruluğu tamamen ekspertiz firmasına aittir ve raporun doğruluğundan direkt olarak ekspertiz firması sorumludur. Bu sebeple gerekli kontrollerin dikkatle, eksiksiz ve tarafsız olarak yapılması ve oluşturulan ekspertiz raporlarının eksiksiz olarak alıcıya ve satıcıya teslim edilmesi gerekmektedir. Son çıkan tüketici kanununa göre ekspertiz raporundan belirtilen arıza ve olumsuzlukların dışında bir olumsuzluk çıkması halinde tüm sorumluluk ve masraflar ekspertiz firmasında olmaktadır.

Kendi işini kurmak isteyenlerin son dönemlerde en çok tercih ettiği sektörlerden biri olan oto ekspertiz işi, özellikle araç alım satımının yoğun olduğu bölgelerde oldukça kazançlı bir iştir. Nüfusun ve oto alım satımının yoğun olduğu bölgelerde açılan oto ekspertiz servisleri, oldukça iyi iş potansiyeline ve kazanca sahip olmaktadır. Bu işe ilginiz varsa ve oto ekspertiz servisi açmak istiyorsanız iş ile ilgili detaylı bilgileri incelemeye geçelim.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Oto ekspertiz servisi için gerekli malzemeler ve şartlar

Oto ekspertiz işi yapmak için öncelikle 200-300 m2 bir dükkana sahip olmalısınız. İşin yapılacağı dükkanın öncelikle ekspertiz işine uygun olarak dizayn edilmesi gerekmektedir. Dükkanda en az bir tane lift, bir tane tork ölçme cihazı ve rüzgar tüneli, gerekli donanımlara sahip 2 adet bilgisayar ve boya ölçüm cihazı bulundurulmalıdır. Ayrıca işyerinin açılacağı dükkanda bir adet ofis ve bir bekleme salonu olmalıdır. Çünkü ortalama 45 dakika veya 1 saat süren kontrol işlemi esnasında müşterilerinizin bekleyeceği uygun bir ortam gereklidir. Ayrıca personelin yeme içme gibi ihtiyaçlarının karşılanacağı bir bölümü de dükkana eklemelisin. Tüm bu techizatların ve dükkan dizaynının yanında en az 2 adet personel bulundurmanız da gerekmektedir. Eğer işe 2 adet personel ile başlamayı planlıyorsanız, çalışacak personellerin mutlaka kalifiye olması gerekmektedir. Çünkü işi bilmeyen personelin yapacağı bir kontrol hatasından siz sorumlu olacak ve masrafları karşılamanız gerekecektir.

Oto ekspertiz servisi açmak için öncelikle bir karar vermeniz de gerekiyor. Yeni işinizi kurarken kendi markanızı mı oluşturacaksınız, bayilik sistemi ile mi oto ekspertiz servisi açacaksınız? Kendi markanızı oluşturmak için detaylı bir hazırlık süreci ve uğraş vermeniz gerekmektedir. Marka prensipleriniz, logo ve dükkan dizaynı öncelikle atılması gereken adımlardır. Daha sonra gerekli ürün ve techizatların temini için çeşitli tedarikçi firmalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Eğer tüm bu işler ile uğraşmadan profesyonel kuruluşlar ile çalışmak ve bayilik sistemi ile oto ekspertiz işi yapmak istiyorsanız, bayilik veren oto ekspertiz firmaları ile iletişime geçerek anahtar teslim işletme sahibi olabilirsiniz.Bayilik sistemi ile oto ekspertiz servisi açmak kendi markanızı oluşturma seçeneğine göre daha kolay ve profesyonel olacaktır. Ancak isim hakkı talep eden firmalar ile çalışılması durumunda, kendi markanızı oluşturma seçeneğine göre biraz daha maliyetli olacağı da unutulmamalıdır.

Oto ekspertiz servisi açmak için ne kadar sermaye gerekir ?

Oto ekspertiz servisi açmak için iki seçenek olduğunu belirttikten sonra, oto ekspertiz servisi açmanın maliyetini inceleyelim. İsim hakkı ve marka bedeli yüksek olan firmaları tenzih ederek yaptığımız araştırmalar sonucu her iki yöntemle oto ekspertiz servisi açma maliyetinin birbirine çok yakın olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Oto ekspertiz servisi açmak için gerekli olan sermaye ortalama 150-200 bin TL arasında değişmektedir. Dükkan büyüklüğüne ve araç kapasitesine göre bu tutar artabilmekte ancak azalmamaktadır. Her ile ve ilçeye göre değişiklik gösterse de oto ekspertiz ücretleri 175-350 TL arasında değişmektedir. Ortalama bir iş potansiyeline sahip bölgede oto ekspertiz servisi açmak yaptığnız yatırımı 1-1,5 yıl arasında size geri kazandırabilir. Ancak işletme açılmadan önce mutlaka pazar araştırması yapmalı ve iş potansiyelini değerlendirmelisiniz. Çok iyi kazanmanın yanında, yanlış tercihler ile yatırımınızı riske atabileceğinizi de unutmamalısınız.

Oto ekspertiz servisi bayiliği veren firmalar ve bayilik şartları

Oto ekspertiz bayiliği veren firmalar

Oto ekspertiz servisi açmak için kendi markanızı oluşturma veya oto ekspertiz servisi bayiliği alma seçenekleri bulunmaktadır. Eğer bayilik alma seçeneği size daha cazip geliyorsa, işte oto ekspertiz bayiliği veren firmalardan bazıları ve bayilik şartları;

NOT: Bayilik şartları ve bayilik ücretleri dönemsel ve firmalar bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Karar vermeden önce mutlaka söz konusu firmalar ile iletişime geçmenizi öneririz.

1. Auto Ekspertiz Bayilik Şartları ve Bayilik Ücreti

Kuruluş Yılı : 2013
Merkez Ülke: Türkiye
Bayilik / Franchise Görüşmelerinin İşleyiş Sırası : Telefonla bilgi , görüşme , sözleşme , yer seçimi
Hedef Bölgeler : Tüm Türkiye
Minimum Şube Açılış Maliyeti : 70000 – EURO
Ortalama Şube Açılış Maliyeti: 100000 – EURO
Minimum Nakit İhtiyacı : 70000 – EURO
Toplam Gerekli İşletme Sermayesi : 100000 – EURO
Ortalama Şube Kurulum Süresi : 45 gün

2. Pilot Garage Bayilik Şartları ve Bayilik Ücretleri

Kuruluş Yılı : 2014
Merkez Ülke: TÜRKİYE
Gerekli İş Yeri Özellikleri : 100 – 150 m2 alan
en az 2 araç a birden ekspertiz yapılabilecek standartlar
Hedef Bölgeler : TÜRKİYE GENELİ
Ortalama Şube Açılış Maliyeti: 150.000 – TL
Minimum Nakit İhtiyacı : 80.000 – TL
Toplam Gerekli İşletme Sermayesi : 150.000 – TL
Ortalama Şube Kurulum Süresi : 1 hafta
Gelirden Pay : Araç başı 7 TL

3. Dynomoss Auto Check Up Bayilik Şartları ve Ücretleri

Kuruluş Yılı : 2008
Merkez Ülke: TÜRKİYE
Gerekli İş Yeri Özellikleri : Yaya ve araç trafiğinin sektörle ilgili yoğun olduğu noktalarda, minimum 100 m2,4 mt tavan yüksekliği, depo, ofis olarak kullanılabilecek bir alan.
İsim Hakkı Bedeli : 0 TL
Ortalama Şube Açılış Maliyeti : 210.000 TL
Gerekli İşletme Sermayesi : 100.000 TL

4. Otorapor Oto Ekspertiz Bayilik Şartları ve Ücreti

Kuruluş Yılı : 2007
Merkez Ülke: TÜRKİYE
Gerekli İş Yeri Özellikleri : 150 -200 m2 ana yolda tavan yüksekliği serbest dükkan
Hedef Bölgeler : Türkiye, Avrupa, Asya
İsim Hakkı Bedeli : 14.500 – EURO
Ortalama M2 Başına Kurulum Maliyeti : 20 -EURO
Minimum Şube Açılış Maliyeti : 25000 – EURO
Ortalama Şube Açılış Maliyeti: 50000 – EURO
Minimum Nakit İhtiyacı : 10000 – EURO
Toplam Gerekli İşletme Sermayesi : 50000 – EURO
Ortalama Şube Kurulum Süresi : 3 ay
Reklam Katılım Ücreti : %6
Gelirden Pay : %3

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir