Organik Tavuk ve Yumurta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı paylaşın;

Organik tavuk çiftliği nasıl kurulur ? Organik tavuk çiftliği kurmak kazançlı mı? Organik tavuk çiftliği kurarak ayda ne kadar kazanılır ? Bu yazımızda tüm bu soruları cevaplıyoruz.

Organik tavuk çiftliği kurmak, iş kurmak isteyen herkesin ilk aklına gelen fikirlerden bir tanesidir. Organik ürünlerin oldukça fazla tercih edildiği günümüzde, organik tavuk yetiştiriciliği oldukça çok tercih edilen işlerden biri haline geldi. Fakat çok tercih edilmesi bu işi çok fazla kişinin yaptığı anlamına gelmiyor. Çünkü iyi bir plan ve program ile işe girmeyen bir çok girişimcinin organik tavuk çiftliği girişimi bir yıl sürmeden sona eriyor.

Organik tavuk çiftliği nasıl kurulur ?

Tavuk çiftliği nasıl kurulur?

Eğer organik tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, işin tüm inceliklerini öğrenip iyi bir plan ve iş programı yapmanız gerekir. İş plan ve programını yaptıktan sonra çiftlik için uygun bir arazi bulup organik tavuk çiftliği projenizi bu arazi üzerinde hayata geçirebilirsiniz. Fakat çiftlik projesi için seçilecek arazi de en az iş öncesi plan ve program kadar önemlidir. Çünkü arazi bu işin temelini oluşturur.

Organik tavuk çiftliği arazisi nasıl olmalı?

Organik tavuk yetiştiriciliği için seçilecek arazi en az 5 dönüm ve üzeri olmalıdır. Çünkü kümes haricinde tavukların özgürce gezip dolaşacağı bir alana da ihtiyacı olacaktır. Tavukların çıkaracağı sesler ve yayacağı koku göz önüne alındığında organik tavuk çiftliği arazisi yerleşim yerlerine uzak alanlarda tercih edilmelidir. Fakat organik yumurta satışı da yapmak istiyorsanız şehirden çok fazla uzaklaşmanız da zararınıza olacaktır. Çünkü toplanan yumurtaların alıcıya çabuk ve hızlı ulaştırılması önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz arazi korunaklı olmalıdır. Çünkü dışarıda tavuklarınızı yemek isteyecek bir çok yırtıcı hazır bulunacaktır.

Organik tavuk ve yumurta yetiştiriciliği kazançlı mı ?

Tavuk çiftliği kurmak kazançlı mı?

Organik tavuk ve yumurta yetiştiriciliği işi oldukça masraflı ve riskli bir iştir. Öyle ki tavukların yemi, tehlikelerden korunması, hastalıktan korunması gibi faktörler masraf gerektirmektedir. İşin riski ise çiftliğinize bulaşıcı bir hastalığın gelmesidir. Bu gibi durumlarda çok fazla zarar edebilirsiniz. Fakat tüm bu aksi durumların olmadığını düşünürsek, müşterileriniz hazırsa tavuk çiftliği kurmak oldukça kazançlı bir iştir.

Organik tavuk ve yumurta çiftliği kurmak için ne kadar para gerekir ?

İnternette biraz araştırma yaparak anahtar teslim organik tavuk çiftliği kuran firmalara rastlayabilirsiniz. Bu tarz firmaların verdiği fiyatlar (Tavuk sayısına ve kümesin büyüklüğüne göre) ortalama 30-60 bin TL arasında değişmektedir. Çiftliği siz kurup tavukları da kendiniz temin etmek isterseniz bu fiyatlar biraz daha aşağı çekilebilir. Fakat bu işi çok iyi bilmiyorsanız profesyonel birinden yardım almanız yararınıza olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir