Pİ Network Nedir, Güvenilir mi, Nasıl Kayıt Olunur?

Bu yazıyı paylaşın;

Son aylarda oldukça yaygınlaşan ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan kripto para Pi Network nedir, değeri nedir ve pi network güvenilir mi? sorularının cevaplarını derledik.

Dijital çağın dijital devrini olarak nitelendirilen ve öncülüğünü Bitcoin‘in çektiği kripto paralara her geçen gün yenileri ekleniyor. Ancak bu yeni oluşumlara insanlar güvenmekte haklı olarak tereddüt ediyor. Çünkü ortada somut bir şey yok ve tüm yatırımınız dijital bir platformdan takip ediliyor. Hal böyle olunca yeni kripto para birimleri oldukça yavaş bir büyüme seyri gösteriyor. Bu yeni kripto para birimlerinden bir tanesi ise Pi Network adı ile piyasaya çıkan Pi coin. İşte Pi Network ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları;

Pi Network Nedir?

Pi Network, Stanford Üniversitesi’nde görev yapan üç girişimcinin geliştirdiği yeni nesil bir kripto para birimidir. Kurucuları Stanford Üniversitesi’nde Blockhain hakkında araştırmalar yapan ve eğitimler veren Dr. Nicolas Kokkalis, Dr. Chengdiao Fan ve Vincent McPhillip‘tir. Platformun amacı geliştirilen bu para birimi ile kullanıcıların kendi arasında alışveriş yapabilmesi yani dijital parayla hizmet veren bir pazar oluşturabilmektir. İşleyiş olarak Stellar platformu temel alınarak orataya çıkarılan Pi Network, kurulum aşamasıdan bu yana yaptığı güncellemeler ile madencilik anlayışını diğer para birimlerinden farklı bir noktaya taşımıştır.

Piyasada bulunan neredeyse tüm kripto paralarda grafik kartları ile kazım işlemi yapılmakta ve kazım işlemi yapılırken çok yüksek derecede elektrik harcanmaktadır. Pi ise diğer kripto paralardan farklı olarak, Pi Network ağına girdikten sonra internet ve elektriğe ihtiyaç duymadan kazım yapabilmenizi sağlıyor. Sistemin yasal mobil uygulaması üzerinden yapılan mining işlemini bir kez başlattıktan sonra, telefonu kapatsanız bile Pi Network kazım işlemine devam ediyor. Uygulamaya giriş yapıp mining yani kazım işlemini başlattıktan sonra, Pi Network her 24 saatlik periyotlarda kullanıcıya Pi coin kazandırıyor. 24 saatlik mining işlemini üç periyot olarak tamamladıktan sonra kullanıcı, katkıcı rolüne ulaşıyor ve kendi güvenlik çemberini kurabiliyor.

Katkıcı oluşturduğu bu güvenlik çemberine dilediği kadar arkadaşını davet edebiliyor ve sisteme davet ettiği maksimum 5 kullanıcının yaptığı mining işleminden pay alabiliyor. Diğer tüm kripto paraların üretiminde olduğu gibi Pi’de de mining işlemi belirli seviyelere ulaştıktan sonra halving işlemi gerçekleşiyor. Yani mevcut üye sayısının yeni kuvvetlerine ulaştıkça, yapılan mining işleminden kazanç yarıya düşüyor. Kripto paralarda bu sistemin var olması ise paranın gün geçtikçe zor elde edilmesini ve değer kazanmasını amaçlıyor.

Şuan değeri nedir? Ne zaman değer kazanacak ve borsalarda ne zaman listelenecek?

Pi Network ne zaman değer kazanacak?

Pi Network henüz beta aşamasında olan ve beta testleri devam eden bir platformdur. Kripto paraların değerleri borsaya açıldıktan sonra belirlendiği için Pi’nin değeri henüz belli değildir. Şuan değersiz olsa da borsaya açıldıktan sonra kullanıcı ve talep dengesine göre ortalama değeri belirlenecek ve alım satım işlemleri için kullanıma sunulacaktır.

Bu kripto para güvenilir mi?

Diğer tüm kripto paraların test aşamasında olduğu süreçlerde sorulduğu gibi yine akla bir soru geliyor; Pi Network güvenilir mi? Daha önce de belirttiğimiz gibi henüz beta aşamasında olan platform öncelikle tam sürüm olarak güncellenecek ve daha sonra kripto para borsalarında listelenebilmesi için öncelikle kendi ana blok zincirine (Mainnet) geçmesi sağlanacak. Ayrıca sistemin tüm fonksiyonları kopya bir blok zinciri ile test edilecek ve tüm bu testlerden sonra Pi’nin hatasız ve müdahale edilemeyecek bir şekilde çalıştığı kanıtlanırsa ana blok zincir olan Mainnet’e geçecek. Daha sonra ise kripto para borsaları Pi’yi listeleyerek alım satım işlemlerine açık hale getirecek. Dolayısı ile şimdilik beta aşamasında olan ve sadece mining işlemi yapılabilen platform için güvenilirlik sorgulaması yapabilmek için çok erken.

Sisteme nasıl kayıt olunur?

Pi Network’e nasıl kayıt olunur?

Sisteme kayıt olmak için öncelikle uygulama mağazasından sistemin mobil uygulamasını telefona indirmek gerekmetedir. Pi Network kayıt olma işlemi sadece referans kodu ile gerçekleşmektedir. Bu sebeple uygulamayı indirdikten sonra bir kullanıcının referans kodu ile sisteme kayıt olunabilir. Referans kodu olmayan kullanıcılar sisteme kabul edilmemektedir. Sisteme üye olduktan sonra kısa bir tanıtım turu ile kullanıcının yapması gerekenler sistem tarafından anlatılmakta ve her 24 saatte bir kullanıcıya bildirim gönderilerek uygulama üzerinde ki yıldırım butonuna tıklayarak, kişinin gerçek bir kullanıcı olduğunu kanıtlaması istenmektedir.

Pi Network uygulamasını indirmek için Android ve İOS

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir