Solucan Gübresi Üreticiliğine Devletten Hibe Desteği

Bu yazıyı paylaşın;

Kendi işini kurmak ve solucan gübresi üretimi yapmak isteyenler için KOSGEB destekli hibe kredisi veriliyor mu? Solucan gübresi nedir, nasıl üretilir, fiyatı nedir? gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Kendi işinin sahibi olmak isteyen bir çok girişimci son yılların en popüler işlerinden olan solucan gübresi üretimi işine girmeyi düşünüyor. Avrupa ve Amerika ülkelerinde oldukça yaygın olan, ülkemizde ise son birkaç yıldır ilgi çekmeye başlayan solucan gübresi işi, düşük bir sermaye ile kendi işinizi kurmanız için güzel bir fırsat. Ancak her işte olduğu gibi bu iş sektöründe de bazı zorluklar ve riskler var. Sermayesi yeterli olmayanlar için ise devlet çeşitli hibe ve teşvik kredileri sağlayarak girişimcilere destek oluyor. Ancak devletin sağladığı bu hibe ve teşvik kredilerinden faydalanabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Solucan gübresi üretimi ile ilgili detaylı bilgileri ve hibe desteğini inceleyelim.

Solucan gübresi üreticiliği nedir, nasıl yapılır ?

Solucan gübresi nedir, üretimi nasıl yapılır ?

Solucan gübresi birçok ülkede yaygın olarak kullanılan, ülkemizde ise yeni kullanılmaya başlanılan ve her geçen gün popülerliği artan organik bir gübre çeşididir. Herhangi bir kimyasal katkı maddesi içermediği için organik tarım sektöründe oldukça tercih edilen solucan gübresi, tüm dünyada ve ülkemizde günden güne daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Solucan gübresi üretimi için öncelikle bir araziye sahip olmanız gerekir ve bu arazide mutlaka bir kapalı alanınız olmalıdır. Eğer arazi ve kapalı alana sahipseniz başlangıç sermayesi olarak ortalama 30 bin TL solucan gübresi üretimi için yeterli bir sermayedir. Üretim alanı hazırlandıktan sonra gerekli makine ve techizatların teminini yapmak gerekiyor. Makinelerin temini için solucan gübresi üretim tesisi kurulumu hizmeti veren firmalar ile iletişime geçerek teklif almalısınız. Üretim yapacağınız kapasiteye ve sermayenize göre gerekli makine ve malzeme siparişinin ardından hemen kurulum işlemine başlanıyor ve firmanın belirttiği süre zarfında üretim tesisi kurulumu tamamlanarak teslim ediliyor.

Üretim tesisi kurulumu esnasında üretim için gerekli solucanların siparişini de veriyorsunuz. Genellikle 20 bin veya 30 bin civarında verilen ilk siparişler tesis kurulumu için gerekli oluyor. Daha sonra işleriniz büyüdükçe ve yeni siparişler gelmeye başladıkça yeni solucan siparişleri verebilirsiniz. Ayrıca satın aldığınız solucanlar ortalama 6 aylık bir sürede çoğalarak iki katına çıkabiliyor. Yani başlangıç olarak aldığınız 20 bin adet solucan, 6 ayın sonunda ortalama 40 bin adet oluyor. 1 yıl sonunda ise bu sayı 80 bin civarına ulaşabiliyor. Solucan alımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, solucanların kırmızı Kalifornia solucanı olması ve mutlaka kaliteli solucanlar olması. Çünkü daha ucuza mal etmek için kalitesiz solucan tercih etmek üretimi ve gübre kalitesini düşererek, zarar etmenize sebep olabilir.

Solucan gübresi yetiştiriciliği günlük 2-3 saatinizi ayırarak rahatlıkla yapabileceğiniz bir iş modelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, üretim yapılan tesisin uygun şartlara sahip olması ve şartların değişmemesidir. Çünkü solucanların hayatta kalıp, kaliteli gübre üretebilmesi ve hayatta kalabilmesi için tesisin belirli bir nem oranı ile korunması gerekmektedir. Ayrıca solucan gübresi üretiminde solucanlara verilecek mamanın kalitesi de oldukça önemlidir. Tüm bu şartlar yerine getirildiği taktirde solucan gübresi üretimi yapmak kolay ve kazançlı bir iş modeli olmaktadır.

Solucan gübresi üretimi ve KOSGEB hibe desteği

Solucan gübresi üretim tesisi, KOSGEB hibe ve teşvik desteği

Bu sektöre girmek isteyen girişimcilerin en çok sorduğu soruların başında ”Solucan gübresi üretimine hibe destek kredisi var mı?” sorusu geliyor. Evet, solucan gübresi üretim tesisi kurmak için devlet destekli hibe kredisi almanız mümkün. Ancak bu desteği almak için bazı kriterlerin tarafınızca karşılanması gerekiyor. Solucan gübresi üretim tesisi için devlet 50.000 TL hibe, 100.000 TL’ye kadar da sabit yatırım desteği vermektedir. Ancak bu destekten faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB’in
uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursa katılarak uygulamalı girişimcilik kursunu tamamlayıp, belgeniz ile birlikte başvurmanız durumunda teşvik ve hibe kredilerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Solucan gübresi üretim sertifikasına sahip olanlar için ayrıca belirtmek gerekiyor ki, solucan gübresi üretim sertifikası ve KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası farklı şeylerdir. Sonuç olarak sadece solucan gübresi üretim sertifikasına sahip olanlar teşvik ve hibe kredilerinden faydalanamamaktadır.

Devlet destekli solucan gübresi üretim tesisi açmak için işleyiş şu şekildedir;
1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
2. İşletmenin Açılması,
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurup kosgeb birimimize teslim etme,
4. İş planı hazırlama,
5. Kurula çıkma.

Solucan gübresi üretimi yapacak girişimcilerin hibe ve teşvik desteği almak için, hiç bir işleme başlamadan bağlı oldukları yerde en yakın KOSGEB şubesine giderek bilgi almaları gerekmektedir. KOSGEB uygulamalı gişimcilik eğitimi kursları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir