Yatırım Yapmayı Düşünenlerin En Çok Sorduğu Soru; Dolar Ne Olur?

Bu yazıyı paylaşın;

Yatırım yapmak isteyenlerin son zamanlarda ki en çok sorduğu dolar ne olur, dolar kuru son durum, dolar yükselir mi ve dolar düşer mi sorularının cevaplarını açıklıyoruz.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tablo ile yatırım yapmak isteyenler oldukça temkinli. Milyonlarca yatırımcı dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi? sorularının cevaplarını araştırıyor. Geçtiğimiz aylarda dolarda ki hızlı yükseliş bir çok yatırımcıyı dolar alımı yapmaya yöneltti. Ancak merkez bankasının dolar müdahalesi ile bir miktar düşüş gösteren dolar daha sonra yine hareketlenmeye başlasa da kritik bandın üstüne çıkmadı. İlk yükselişte 7 TL bandını aşan dolar şuan itibari ile 5 TL bandında seyrediyor ve küçük çapta aşağı yukarı hareketler sergiliyor.

Dolar Ne Olur? Dolar düşecek mi, yükselecek mi?

Doların bir süre daha mevcut seyrinde kalacağını belirten uzmanlar, Mart’ta yapılacak yerel seçim sonuçlarına göre dolarda aşağı yada yukarı yönlü dalgalanmalar olabileceğini işaret ediyor. Yükselen enflasyon ve hükümetin enflasyon ile ilgili mevcut mücadelesini yakından takip eden yatırımcılar, şuan için beklemede kalmayı tercih ediyor. Ekonomik durum ve enflasyonun yanında dolar yükselir mi sorusunun cevabının yerel seçim sonuçlarında da gizli olduğunu aktaran yatırımcılar, 31 Mart tarihine kadar dolar kurunda çok sert iniş ve çıkışlar beklenmediğinin altını çiziyor. Bunun yanında Merkez Bankası’da yatırımcıların bu yorumlarını doğrular nitelikte bir açıklama yaptı ve kısa vadeli dolar kuru beklentisinin 5 TL bandında olduğunu bildirdi. Ayrıca yıl sonu Dolar/TL beklentisini de açıklayan Merkez Bankası, çok sert bir dalgalanmanın beklenmediğini bildirdi.

Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar beklentisi 6,18

Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisi 6,18

Yatırımcılar dolar kuru ile ilgili bekleyişinin sürdürürken, Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru beklentisini açıkladı. Merkez Bankası’nın açıklamasına göre; 2019 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi ilk çeyrek döneminde 6,18 TL oldu.12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 6,25 TL iken, bu anket döneminde 6,30 TL olarak gerçekleşti.

Yatırımcıların bekleyişi ve Merkez Bankası’nın dolar tahmini açıklamaları arasında ise seçimden sonra dolar yükselecek mi? sorusu gündemi meşgul eden sorulardan bir tanesi haline geldi. Mevcut verilere göre seçimden sonra dolar kurunda sert bir yükselme veya düşüş söz konusu değil. Ancak uzmanlar seçimden sonra doların düşmeyeceğini aksine bir miktar artabileceğini düşünüyor.

Bu yazıyı paylaşın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir